Şef Ekin Doğrusoz

ekin_bostan_şeffaf_soluk.png

Neredeyse 40 yıl boyunca Fransız mutfak kültürü içerisinde yetiştim. Fransa'da plastik sanatlar, sinema, işletme ve gastronomi üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimleri aldım. Sanat eğitimlerinden kazandıklarımı yarattığım menülere kurgu ve görsel estetik katarak zenginleştirdim. Fransa’nın farklı bölgelerindeki Michelin yıldızlı birçok restoran ve gastronomik lokantada şef ve sous-şef olarak çalıştım. 

 

Vences’de bulunan Les Bacchanales, Wingen-sur-Moder’de Lavilla Renee Lalique, Istres’de La Table de Sebastien, Marsilya’da Le Grain de Sel ve Le Cafe des Epices Marseille çalıştığım restoranların sadece bir kısmı. 2013 yılında Marsilya Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında La Mediterrannée Au Coeur adlı TV programının davetli şef olarak katıldım ve Fransa'da televizyon programına çıkan ilk Türk şef oldum. 

 

Avrupa gastronomi dünyasında kazandığım zengin deneyimi köklerimle birleştirmek için İstanbul’a döndüm, şef ve danışman olarak çalıştım. Istanbul Culinary Institute’ta eğitmenlik yaptım ve çeşitli dergilerde gastronomi üzerine yazılar yazdım. 2017 yılında İstanbul’a yerleştim ve Oxalistanbul’u kurdum.

Oxalis nedir?

Oxalis alışılagelmişin dışında eşsiz bir gastronomi deneyimidir. Her Oxalis etkinliği, farklı mekanlarda kendine has hikayesi olan bir menü ile gerçekleşir.

Fransa ve İngiltere’de uzun yıllar boyunca edindiğimiz mutfak tecrübelerimizi kendi mutfağımıza taşıdık. Disiplinler arası tekniklerle Güney Marmara ve Kaz Dağları’nın eşsiz ürünlerini işleyerek, Trakya'nın yerel çiftliklerinin etlerini kullanarak, bazen de içlerine denizlerimizin kokusunu katarak, uluslararası malzemelerin kombinasyonu ile yeni bir mutfak oluşturduk. Restaurant değiliz. Sadece hikayesi olan menülerimizle mevsimsel ve limitli etkinlikler yapıyoruz. Sizleri de benzersiz akşam yemeklerimizle büyüleneceğiniz lezzetli bir yolculuğa çıkarmak istiyoruz.

SOUS-CHEF SEVİNÇ CANBAZ

 

Oxalis’in yardımcı şeflerinden Sevinç Canbaz ise uzun yıllar kurumsal hayatta proje yöneticiliği yaptıktan sonra aşçılık eğitimi alarak Neolokal, Spago, Ulus 29 gibi İstanbul’un üst düzey restoranlarında staj ve çalışma olanağı bulmuş. Ekin Şef ile yolları kesiştikten sonra ise gastronomik serüveni başka bir maceraya dönüşmüş.

Oxalis etkinliklerinden haberdar olmak için Instagram üzerinden @oxalistanbul hesabını ve Facebook üzerinden oxalis sayfasını takip edebilirsiniz.

3d9c67fb-2cf7-4346-943d-bea73cf450dd.jpg

Konsept Tasarımı ve Kürasyon

DOÇ.DR. EBRU YETİŞKİN DOĞRUSÖZ

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yenilikçi ve muhafazakar  eylemlerin nasıl oluştuğunu yemek tariflerinin değişimi ve sanat-yemek ilişkileri üzerinden inceledi. “B(ağ)sal Düşünce: Toplumbilimin Gündelik Pratikler Üzerinden Sorunsallaştırılması” başlıklı tezini 2008 yılında savunarak doktor ünvanı aldı. Doktora araştırmasının bir kısmını burslu olarak Paris’te Ecole Nationale Supérieure des Mines – İnovasyon Sosyolojisi Merkezi’nde ve Palais de Tokyo Müzesi’nde Bruno Latour’un danışmanlığı altında yürüttü. 2016 yılında Doçent ünvanını kazandı.

 

2003 yılından beri İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak sosyoloji, medya ve günümüz sanatıyla ilgili lisans ve lisansüstü dersleri veriyor. New York Üniversitesi ve Inholland Üniversitesi’nde de misafir öğretim üyesi olarak dersler veriyor; Türkiye’de disiplinler ötesi araştırma ve eğitim çalışmalarının gelişmesine aracılık ediyor.

 

2013’te Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde “Kakofoni”, 2014’te 42Maslak Art!Space’te “Bilinmeyen Kod”, 2015’te ise Blok Art Space ve boş bir inşaat binasında “Dalgalar” sergilerinin kürasyonunu gerçekleştirdi. Aynı yıl Contemporary Istanbul Plugin Yeni Medya ve Dijital Sanatlar Bölümü’nün direktörlüğünü ve kürasyonunu üstlendi. 2016 yılından beri Borusan Contemporary ve Akbank Sanat’ta düzenlediği seminer serileri ile dijital kültür ve günümüz sanatı hakkında kamuya açık eğitim programları gerçekleştiriyor.

YETISKIN.png