Oxalis Ekip

3d9c67fb-2cf7-4346-943d-bea73cf450dd.jpg

Oxalis, gastronomiyi yaratıcı bilgi ve deneyimlere açan dinamik bir ekipten oluşuyor.

Şef Ekin Doğrusöz ile birlikte Türkiye'de "fine dining" deneyimini daha demokratik kılan Oxalis ekibi, mevsiminde ve yerinde yeme kültürünü daha yüksek bir gastronomik seviyeye taşıyor. 

Kolektif işbirliklerine açılarak dünyanın farklı yerlerinden kazandıkları bilgi ve tecrübeleri tasarladıkları gastronomik deneyimlerle paylaşan Oxalis Ekibi meraklı ve yenilik arayan lezzet severlere hitap ediyor.

KONSEPT TASARIMI VE KÜRASYON

DOÇ.DR. EBRU YETİŞKİN DOĞRUSOZ

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yenilikçi ve muhafazakar  eylemlerin nasıl oluştuğunu yemek tariflerinin değişimi ve sanat-yemek ilişkileri üzerinden inceledi. “B(ağ)sal Düşünce: Toplumbilimin Gündelik Pratikler Üzerinden Sorunsallaştırılması” başlıklı tezini 2008 yılında savunarak doktor ünvanı aldı. Doktora araştırmasının bir kısmını burslu olarak Paris’te Ecole Nationale Supérieure des Mines – İnovasyon Sosyolojisi Merkezi’nde ve Palais de Tokyo Müzesi’nde Bruno Latour’un danışmanlığı altında yürüttü. 2016 yılında Doçent ünvanını kazandı.

 

2003 yılından beri İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak sosyoloji, medya ve günümüz sanatıyla ilgili lisans ve lisansüstü dersleri veriyor. New York Üniversitesi ve Inholland Üniversitesi’nde de misafir öğretim üyesi olarak dersler veriyor; Türkiye’de disiplinler ötesi araştırma ve eğitim çalışmalarının gelişmesine aracılık ediyor.

 

2013’te Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde “Kakofoni”, 2014’te 42Maslak Art!Space’te “Bilinmeyen Kod”, 2015’te ise Blok Art Space ve boş bir inşaat binasında “Dalgalar” sergilerinin kürasyonunu gerçekleştirdi. Aynı yıl Contemporary Istanbul Plugin Yeni Medya ve Dijital Sanatlar Bölümü’nün direktörlüğünü ve kürasyonunu üstlendi. 2016 yılından beri Borusan Contemporary ve Akbank Sanat’ta düzenlediği seminer serileri ile dijital kültür ve günümüz sanatı hakkında kamuya açık eğitim programları gerçekleştiriyor.

YETISKIN.png

SOUS-CHEF SEVİNÇ CANBAZ

 

Oxalis’in yardımcı şeflerinden Sevinç Canbaz ise uzun yıllar kurumsal hayatta proje yöneticiliği yaptıktan sonra aşçılık eğitimi alarak Neolokal, Spago, Ulus 29 gibi İstanbul’un üst düzey restoranlarında staj ve çalışma olanağı bulmuş. Ekin Şef ile yolları kesiştikten sonra ise gastronomik serüveni başka bir maceraya dönüşmüş.

Oxalis etkinliklerinden haberdar olmak için Instagram üzerinden @oxalistanbul hesabını ve Facebook üzerinden oxalis sayfasını takip edebilirsiniz.

3d9c67fb-2cf7-4346-943d-bea73cf450dd.jpg