Oxalis nedir?

 

Oxalis ismini Türkiye'nin neredeyse her yerinde yetişen ancak gastronomi dünyasında değeri pek bilinmeyen ekşi yoncadan alır.

Bir restoran değildir.

Türkiye'de bir başka gastronomi anlayışının gelişimine öncülük eden vizyonuyla "fine dining" kültürünün demokratikleşmesine katkıda bulunan platform anlayışını benimser.  

Her Oxalis etkinliği kendine has hikayesi olan bir menü ile farklı mekanlarda gerçekleşir. 

Fransa ve İngiltere’de uzun yıllar boyunca edindiğimiz mutfak tecrübelerimizi kendi mutfağımıza taşıdık. Disiplinler arası tekniklerle Güney Marmara ve Kaz Dağları’nın eşsiz ürünlerini işleyerek, Trakya'nın yerel çiftliklerinin etlerini kullanarak, bazen de içlerine denizlerimizin kokusunu katarak, uluslararası malzemelerin kombinasyonu ile yeni bir mutfak oluşturduk. 

 

Sadece hikayesi olan menülerimizle mevsimsel ve exclusive gastronomik etkinlikler yapıyoruz. Sizleri de benzersiz yemeklerimizle büyüleneceğiniz lezzetli bir yolculuğa çıkarmak istiyoruz.

 

ekin_bostan_şeffaf_soluk.png

Neredeyse 40 yıl boyunca Fransız mutfak kültürü içerisinde yetiştim. Fransa'da plastik sanatlar, sinema, işletme ve gastronomi üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimleri aldım. Sanat eğitimlerinden kazandıklarımı yarattığım menülere kurgu ve görsel estetik katarak zenginleştirdim. Fransa’nın farklı bölgelerindeki Michelin yıldızlı birçok restoran ve gastronomik lokantada şef ve sous-şef olarak çalıştım. 

 

Vences’de bulunan Les Bacchanales, Wingen-sur-Moder’de Lavilla Renee Lalique, Istres’de La Table de Sebastien, Marsilya’da Le Grain de Sel ve Le Cafe des Epices Marseille çalıştığım restoranların sadece bir kısmı. 2013 yılında Marsilya Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında La Mediterrannée Au Coeur adlı TV programının davetli şef olarak katıldım ve Fransa'da televizyon programına çıkan ilk Türk şef oldum. 

 

Avrupa gastronomi dünyasında kazandığım zengin deneyimi köklerimle birleştirmek için İstanbul’a döndüm, şef ve danışman olarak çalıştım. Istanbul Culinary Institute’ta eğitmenlik yaptım ve çeşitli dergilerde gastronomi üzerine yazılar yazdım. 2017 yılında İstanbul’a yerleştim ve Oxalistanbul’u kurdum.